Obligatariusze Getin Noble Bank S.A. w upadłości wciąż mają szansę na odzyskanie swoich pieniędzy. Jak odzyskać pieniądze z umorzonych obligacji Getin Noble Banku S.A.? Getin Noble Bank S.A. w upadłości dalej: „GNB”. Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

Decyzją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego („BFG”) z dnia 29 września 2022 r. wszczęto przymusową restrukturyzację GNB. Na skutek wydania wskazanej decyzji, w celu ratowania sytuacji finansowej banku umorzono szereg obligacji. Decyzja BFG z 2022 r. oznaczała, iż GNB z dnia na dzień przestał odpowiadać za wyemitowane i niewykupione obligacje.

Jednak decyzja BFG o umorzeniu obligacji nie powoduje braku możliwości dochodzenia należnego odszkodowania od domu maklerskiego prowadzącego zapis na obligacje. Dla Obligatariuszy jest zatem jeszcze szansa na odzyskanie swoich pieniędzy.

Dom maklerski

Na domu maklerskim oferującym sprzedaż obligacji, spoczywały liczne obowiązki. Te powinny być realizowane w kontakcie handlowym z konsumentem. Obligacje GNB stanowiły zwyczajne instrumenty finansowe, z których nabyciem wiązało się ryzyko równe grze na giełdzie. Na domach maklerskich sprzedających obligacje, ciążyły więc obowiązki skupione na należytym poinformowaniu przyszłego obligatariusza.

Dokumenty przedkładane konsumentowi do podpisu, dom maklerski miał obowiązek szczegółowo i merytorycznie omówić. Często jednak klienci podpisywali umowy nie będąc świadomymi ryzyka wynikającego z zakupu obligacji. Z naszego doświadczenia wynika, że obligacje były oferowane wadliwie. Inwestycję w obligacje przyrównywano do założenia lokaty.

Dodatkowo dom maklerski nie informował konsumentów, iż oferowane obligacje w żaden sposób nie zostały zabezpieczone. Co jednak najistotniejsze, domy maklerskie zobowiązane były do przedstawienia konsumentowi takiego produktu finansowego, który byłby dostosowany do jego indywidualnych potrzeb.

Szkoda – szansa obligatariuszy

Dochodząc odszkodowania od domu maklerskiego należy przyjąć, że na skutek wadliwego działania doszło do nabycia przez konsumenta obligacji. Te nie były dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Wobec braku przedstawienia potencjalnemu klientowi ryzyka związanego z inwestowaniem w obligacje, w sposób umożliwiający klientowi podjęcie świadomej decyzji inwestycyjnej, w majątku obligatariusza doszło do powstania szkody. Ta bowiem stanowi następstwo przedstawienia przez dom maklerski w sposób wadliwy oferty sprzedaży obligacji i następnie ich umorzenia przez BFG.

Należy wyjaśnić, że gdyby przekazano klientowi rzetelne informacje na temat obligacji, wtedy konsument nie zdecydowałby się na ich zakup.

Komisja Nadzoru Finansowego

KNF dnia 24 października 2017 r. wydała komunikat, w którym wskazała:

Pośrednicy oferujący inwestorom indywidualnym instrumenty finansowe, w tym także obligacje podporządkowane, powinni uwzględniać ich indywidualną sytuację, w tym wiedzę i doświadczenie na rynku finansowym, a także poziom akceptacji ryzyka. Klienci banków, którzy nie mają doświadczenia na rynku kapitałowym i dysponują niewielkimi zasobami pieniężnymi mogą nie oceniać właściwie ryzyka inwestycyjnego związanego z tą inwestycją. Obligacje podporządkowane, ze względu na towarzyszące
im ryzyko związane z możliwością ich wykorzystania w procesie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banku, nie są zatem produktem odpowiednim dla inwestora indywidualnego dysponującego niewielkimi zasobami pieniężnymi, który nie może dywersyfikować ryzyka inwestycyjnego. Mając to na względzie, w opinii KNF zasadne jest ograniczanie zaangażowania inwestorów indywidualnych w ten instrument zarówno w obrocie pierwotnym jak i wtórnym.

Podsumowanie

Suma dotychczas omówionych okoliczności, ich udowodnienie przed Sądem, może prowadzić do pozytywnego wyniku procesu wytoczonego przeciwko domu maklerskiemu. Pamiętać przy tym należy, iż rozpoznający sprawę sąd indywidualnie podejdzie do rozstrzygnięcia sprawy. Ważne jest więc, aby fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy, które szczegółowo zostały omówione powyżej, wykazać sądowi odpowiednim dowodem.

Gaweł Adwokaci || Adwokat Gliwice || prawo bankowe || obligacje